KAPAT

Yüksek Bina Uçak İkaz Lambası Sistemleri

Yüksek Bina Uçak İkaz Lambası Sistemleri

Son yıllarda özellikle büyük şehirlerde yüksek binalarınsayısı giderek artıyor. Bunlar arasında yüksek konutları, iş merkezlerini,AVM’leri, rezidansları ve diğer yüksek bina türevlerini sayabiliriz. Şehrin genelçehresini değiştiren bu tarz uzun binalar, uçaklar ve helikopterler içingüvenli geçiş riskleri meydana getirmektedir. Bu yüzden belirli yönetmeliklerdoğrultusunda yüksek binalarda uçak ikaz lambalarına yer verilir. Bu blogyazımızda da yüksek bina uçak ikaz lambası çeşitleri ve genel yönetmelikler ileilgili bilgi vereceğiz. 

Yüksek Bina Uçak İkaz Lambaları Hakkında Genel Bilgi

Geçici ya da kalıcı olarak fark etmeksizin inşa edilen yüksek binalar, uçuşgüvenliğini tehlikeye sokmamak ve hava ulaşımının güvenli bir şekildeilerlemesine katkı sağlamak adına ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü)tarafından belirlenen yönetmeliklere göre ışıklandırılmalıdır.

Bina uçak ikazlambası kullanımı için belirli bir alt sınır bulunmaktadır. Ancak belirli altsınırın üzerinde olan tüm yüksek binalar için aynı tip uçak ikaz lambalarıkullanılmaz. Nitekim bina için uçak ikaz lambalarının tipi, yapının spesifikyükseklik aralığına göre belirlenmektedir. Kullanılan tüm yüksek bina ikazlambası çeşitleri, tüm seviyelerde yatayda her taraftan ışıklarıngörülebileceği şekilde konumlandırılmalıdır.

Yüksek bina ikaz lambası binayayerleştirilirken, yapının genel şeklini ortaya çıkaracak şekildeyerleştirilmelidir. Yüksek bina ikaz lambalarının kullanılması gereken sayıbinanın yalnızca uzunluğu tarafından değil; genişliği tarafından dabelirlenmektedir. Binanın uzunluğu arttıkça, ışık yoğunluğu daha fazla olanuçak ikaz lambalarının kullanılması gerekmektedir. Bina ve plaza ikazlambasının yalnızca gece kullanılması gerektiği durumlarda ikaz lambası kırmızıolur. Hem gündüz hem de gece kullanılması gereken durumlarda ise gündüz beyaz,gece kırmızı ışık veren uçak ikaz lambaları kullanılmalıdır. 

Bina İkaz Lambalarının Işık Özellikleri

Yüksek bina ve iş kuleleri ikaz lambalarının ışık değerleri ile ilgili kurallaraşağıdaki gibidir: 


  • Yüksekliği  45m ve altı olan yapılarda gece kullanımıiçin düşük yoğunluklu uçak ikaz lambaları uygun olmaktadır. Bu tip uçak ikazlambalarının ışık yoğunluğu yetersiz görülürse daha yüksek yoğunluktaki biruçak ikaz lambası kullanılabilir.
  • Yüksekliği maksimum150m olmak üzere 45m’den yüksek olan binalarda orta yoğunluklu A, B ya da C tipi uçak ikazlambası kullanılmalıdır.
  • Yüksekliği 150m’denfazla binalarda yüksekyoğunluklu A ve Btipi lambalar kullanılmalıdır.


Yüksek bina ikaz lambaları ile ilgili hazırladığımız blog yazısının sonunageldik. Yazı boyunca yüksek bina için uçak ikaz lambası çeşitleri ve kullanım yönetmelikleri ile bilgi verdik. Sizler için sunduğumuz uçak ikaz lambası fiyatı ve özellikleri ile ilgili detaylara link üzerinden ulaşabilirsiniz. Sormak istediğiniz bir soru olması halinde ise bizlere 0216499 11 06 numaralı hat üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Yorumlar

Yorum Yazın

İLX Yerli
Fenac
Kinco
Siko