KAPAT

Servo Motor Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Servo Motor Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Endüstriyel uygulamalarda sıklıkla kullanılan Servo motor çeşitleri, özellikle konum ve hız kontrollerinin doğru yapılabilmesi adına kullanılmaktadır. Birçok uygulama alanına sahip olan servo motorlar, endüstriyel uygulamalarda verimi arttırıcı bir etki göstermektedir. ILX Mühendislik olarak bu hafta hazırladığımız blog yazısında servo motorları ele alacağız. Servo motorlar hakkında bilgi almak isteyenler için faydalı bir blog yazısı olmasını umar, iyi okumalar dileriz.

Kinco Servo Motor Nedir?

Servo motorların çeşitlerine geçmeden önce, servo motorların ne olduğu ile ilgili kısa bir bilgi verebiliriz. Kapalı devre motor sistemlerinden olan servo motorlar, sahip olduğu parçalar sayesinde diğer motorların ulaşamadığı açıya, konuma ve hıza sahip olan bir motor çeşididir. Kendi arasında farklı çeşitlere sahip olan servo motorlar, birbirinden farklı ihtiyaçlara cevap verebilecek çeşitliliktir.


Servo Motor Çeşitleri

Servo motorlar temel olarak AC servo motor, DC servo motor ve spindle servo motor olarak 3 ana gruba ayrılmaktadır. Servo motor çeşitleri ile ilgili bilgileri aşağıda bulabilirsiniz:

1. AC (Alternatif Akım) Servo Motorlar
AC servo motorlar, özellikle yüksek güç gereksinimi ve frekans değeri gerekli endüstriyel projelerde kullanılan bir motor çeşididir. AC servo motor çeşitlerinin ön plana çıkan en önemli özelliklerinden bir tanesi, manyetik alanın sabit kalıp bobinlerin hareket halinde olmasıdır. AC servo motorlar bunun yanı sıra; yüksek enerjili manyetik alana sahip olması, en zor şartlarda dahi kararlığını bozmadan çalışmaya devam etmesi ve hızlı bir şekilde çalışması ile ön plana çıkmaktadır. AC servo motorlar, kendi aralarında iki fazlı ve üç fazlı servo motor gibi çeşitlere de sahiptir.

2. DC (Doğru Akım) Servo Motorlar
Kalıcı mıknatıslı motorlar olarak da nitelendirilen DC servo motorlar, rotor gerilim kaynağından ya da akım kaynağından beslenmektedirler. DC servo motorlarda yapılacak farklı kombinasyonlarla, farklı tork hız özellikleri oluşturulabilmektedir.

3. Spindle Servo Motorlar
Servo motorların ana çeşitlerinden bir tanesi de spindle servo motorlardır. Özellikle yüksek devirlerde dönebilen motor çeşitlerinin ihtiyaç olduğu endüstriyel uygulamalarda kullanılmaktadır. Birçok farklı sektörde kullanılabilen spindle servo motorlar, özellikle hız ritmini maksimum seviyelere yükseltme niteliği ile bilinmektedir. Spindle motorlar, yüksek devirlerde bile dönebilmektedir.


Servo Motorların Avantajları

Her servo motor çeşidinin ön plana çıktığı özellikler olmakla birlikte; Kinco servo motorların genel olarak sunduğu avantajları bir başlık altında özetleyebiliriz:

 • Birçok endüstriyel uygulama için kullanılabilir motor çeşitleridir.
 • Yüksek donanıma ve özelliklere sahip olduğundan dolayı, kullanıldıkları alanlardaki çalışma verimini gözle görülür bir şekilde arttırır.
 • İletilen komutları hızlı algılayıp hızlı bir şekilde uygulamaya sokar.
 • Dur-kalk hareketlerinin sıklığı, servo motorlara zarar vermez.
 • Yüksek hızlarda çalışıyorken dahi, aldığı komutları kararlılıkla yerine getirir.
 • Döndürme momentleri son derece yüksektir.


Servo Motorların Kullanım Alanları

Servo motorların çeşitlerine değinmemizin ardından, servo motorların kullanım alanlarını sıralayabiliriz. Servo motorların başlıca kullanım alanları aşağıdaki gibidir:
 • Pozisyon belirleme sistemleri
 • Dijital kontrollü makinalar
 • Tıbbi cihazlar
 • Büro makineleri
 • Paketleme sistemleri
 • Laboratuvar ekipmanları
 • Otomatik kaynak makinaları
 • Pres makineleri
 • Etiketleme Makineleri
 • Dolum Makineleri
 • Kağıt-Karton Üretim Hatları


  Servo Motorların Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

  Yazımızın daha önceki bölümlerinde de belirttiğimiz üzere, servo motorlar kendi aralarında farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Servo motorun çeşidi, bu motorların fiyatlarını etkileyen ilk faktörlerden bir tanesidir. Servo motorların fiyatlarını etkileyen diğer başlıca faktörleri arasında ise servo motorun tork, devir, flanş ve güç değerleri gibi değişkenler bulunmaktadır.
  Sizler için sunduğumuz Kinco servo motorlar ile ilgili detaylara link üzerinden ulaşabilirsiniz. Beğendiğiniz Kinco servo motorun fiyatı ve diğer özellikleri ile ilgili bilgi almak için ise bizlerle 0216 499 11 06 numaralı hat üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

  Yorumlar

  Yorum Yazın

  İLX Yerli
  Fenac
  Kinco
  Siko