KAPAT

Mania Işıkları Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Mania Işıkları Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Ülkemizde sivil havacılık alanında Mania kelimesi sık sık kullanılır. “mania” kelimesinin sözlükteki anlamına baktığımızda kelimenin “engel” anlamına geldiğini görmekteyiz. Mania geniş anlamı ile hava araçları seyir halindeyken karşılarına çıkabilecek ve tehlike olarak adlandırılabilecek her türlü hareketli ve durgun cisim olarak kabul edilir. İşte, bu maniaları görünür kılmak için kullanılan uyarıcı ışıklar olarak da nitelendirebileceğimiz uçak ikaz ışıklarına mania ışıkları denmektedir. 

Mania Işıkları Ne İşe Yarar?

Mania ışıkları ortaya çıkan tehlikeleri yani maniaları işaretler. Mania ışıklarına uçak ikaz lambası ya da mania armatörü de denilmektedir. Mania ışıkları gece ve gündüz uçuşlarını güvenli hale getirmek ve uçakların herhangi bir yüksek yapıya çarpmasını engellemek amacı ile kullanılmaktadır.
Eskiden bu ışıklar armatür başlık içinde bulunan basit bir ampul yardımı ile çalışırdı. Zaman içerisinde şekillenen bu sistem önce xenon yardımı ile çalışmaya başladı. Günümüzde ise led lambası ile çalışan bir sistem olarak çalışmaya devam eden mania ışıkları uyarı lambası görevini görmeye devam etmektedir. Böylece can ve uçuş güvenliği sağlanmaktadır.

Mania Işık Standartları

Yüksek yapılarda kullanılacak mania ışıkları, ICAO yani International Civil Aviation tarafından ışık deseni, ışık rengi ve ışık şiddeti gibi kıstaslar göz önünde bulundurularak kategorize edilmiştir. Yüksek yapılarda kullanılacak olan mania ışıkları ICAO, ATEX, FAA, CAA ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmiş olan ulusal standartlara hitap eden özelliklere sahip olmak durumundadır. Bu konudaki uluslararası standartlardan en yaygın kullanımı olan ICAO olarak bilinen Uluslararası Sivil Havacılık Kurumu ve FAA yani Amerikan Sivil Havacılık kurumu tarafından belirlenen standartlardır. Ulusal düzeyde baz alınan standartlar ise Sivil Havacılık kurumu olan SGHM’nin belirlediği standartlardır. Buna ek olarak patlama ve yanma durumuna karşı dayanıklı mania ışıkları ve bu ışıkların türü ATEX tarafından belirlenmektedir.

Mania Işıklarının Özellikleri

Mania ışıkları her türlü hava koşuluna uyum sağlayabilen bir yapıda olmalıdır. Sıcak ya da soğuk havada işlevini sürdürebilmelidir. Özellikle de havaalanı çevresinde bulunan belirlenmiş bölgelerde yüksekliğin fazla olması durumunda mania ışıkları kullanılmaktadır. Bunun için mania imar planı hazırlanmalıdır. Belediyeler ve valilikler ve mania imar planı yapma yetkisi olan kurumlar bu planları hazırlayabilir.

Mania Işıklarının Kullanım Alanları

Mania ışıklarının kullanım alanlarını şöyle özetleyebiliriz;

  • 45 metreden yüksek olan binalar.
  • Baz istasyonlarına ait kuleler.
  • Televizyon ve radyo vericilerine ait kuleler.
  • Vinçler
  • Sanayi bacaları.
  • Rüzgar türbinleri.
  • Havaalanları ve köprüler

Mania Işıkları Fiyatları

Bu yazımızda sizlere mania ışıkları hakkında bilgi verdik. Mania ışıkları fiyat bilgisi için de kısa bir bilgi verebiliriz. Mania ışıkları fiyat bilgisi mania ışığının özelliğine göre değişebilir. Sitemizde bulabileceğiniz bazı uçak ikaz lambaları şunlardır;
Yüksek yapılarda, havaalanlarında, baca, boru ve köprü gibi alanlarda sıklıkla kullanılan İLX-AFC-D Serisi Uçak İkaz Lambaları; yedekleme Led sistemi ile çalışır. İLX-AFC-S Serisi Uçak İkaz Lambaları, opsiyoneldir ve herhangi bir sorun karşısında gelişmiş bir teknolojiye sahiptir. İLX-AFC-S Serisi Uçak İkaz Lambaları mekanik olarak dayanıklıdır. Sizin için önerebileceğimiz  mania ışıkları için linke tıklayabilirsiniz. Mania ışıkları seçeneklerini inceleyebilir ve fiyat bilgisi için bize ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum Yazın

İLX Yerli
Fenac
Kinco
Siko