KAPAT

Kinco Servo Motor ve Step Motor Arasındaki Farklar

Kinco Servo Motor ve Step Motor Arasındaki Farklar

Hem servo motorlar hem de step motorlar birçok endüstriyel alanda avantajlar sağlamaktadır. Öte yandan bu motorların karakteristik özelliklerine göre sunduğu avantajlar birbirinden farklılık göstermektedir. Bundan dolayı Kinco servo ve step motor arasındaki farklar iyi bilinmeli; ön plana çıkan özellikleri doğrultusunda aralarında tercih yapılmalıdır. Bu doğrultuda ILX Mühendislik olarak bu hafta hazırladığımız blog yazısında sizler için Kinco servo ve step motorlar arasındaki farkları anlatacağız. Konu hakkında bilgi almak isteyenler için faydalı bir blog yazısı olmasını umar, iyi okumalar dileriz.

Kinco Servo Motorlar Hakkında Bilgi

Servo motor, bir mekanizmanın çalışma şeklini olumsuz yönde etkileme potansiyeli olan hataları, geri bildirim sinyalleri aracılığı ile kontrol eden ve hataların engellenmesini sağlayan bir DC motor çeşididir. Özellikle motor dönüş yönünün belli açılarda dönmesinin istendiği uygulamalarda sıklıkla kullanılmaktadır. Dolayısıyla özellikle hareket ve pozisyonlarda çok ince kontrol gerektiren çalışmalar için yüksek verim sağlarlar. Hem ivme hem de hız kontrolünün yüksek seviyede olmasını sağlayan bir motor çeşidi olan servo motorlar, avantajları itibarıyla birçok endüstriyel uygulamada kullanılmaktadır. Kendi aralarında AC ve DC servo motor gibi çeşitlere ayrılan Kinco servo motorların sıklıkla kullanıldığı alanlar arasında ise robot teknolojileri, radarlar, CNC tezgahları ve paketleme makinaları gibi endüstriyel uygulamalar yer almaktadır.

Kinco Step Motorlar Hakkında Bilgi

Step motorlar, elektrik enerjisini dönme hareketi sayesinde fiziksel enerjiye çeviren ve açısal konumu adımlar halinde değiştirebilen elektromekanik cihazlara verilen addır. Adım motor olarak da adlandırılan step motorlar, terminallerine voltaj uygulandığında dönmeye başlayan DC motorlara kıyasla daha farklı çalışırlar. Kendi içerisinde birçok çeşidi olan step motorlar, uygulanmak istenen projenin yapısına bağlı olarak farklı amaçlara hizmet edebilecek esnekliktedir. Elektriksel palsleri ayrı mekanik hareketlere çeviren Kinco step motorlar, küçük hareketlerle dönme işlemini sürdürebilmektedir. Step motorların kullanılabileceği başlıca endüstriyel alanlar arasında ise gıda paketleme endüstrisi, tıbbi cihazlar, fabrika otomasyonları ve kart okuyucular gibi çalışma alanları bulunmaktadır.

Kinco Step Motor ve Servo Motor Arasındaki Farklar

Kinco step ve servo motorlar hakkında genel hatlarıyla bilgi vermemizin ardından, ‘’servo motor ile step motor arasındaki fark nedir?’’ sorusunu yanıtlayabiliriz. Bu iki motor türünün arasındaki başlıca farklar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Servo ve step motor arasındaki farklardan bir tanesi kontrol mekanizmalarının farklı olmasıdır.
  • Yüksek güç gerektiren uygulamalarda servo motorlar, step motorlara kıyasla daha avantajlıdır.
  • Servo motorların tork tutma değerleri daha yüksektir.
  • Genel olarak step motorlar servo motorlara kıyasla daha uygun fiyatlıdır.
  • Servo ile step motor arasındaki farklardan bir diğeri; step motorların açık çevrim, servo motorların kapalı çevrim olarak çalışmalarıdır
  • Servo motorların bakım işlemleri step motorlara göre daha zor olur.
  • Step motorların kontrolü servo motorlara göre daha basittir.
  • Genel olarak bakıldığında servo motorların performans olarak daha avantajlı olduğu söylenebilir.
  • Step motorlar geri beslemeye ihtiyaç duymazken; servo motorlar geri besleme kontrol sistemi ile çalışır.

ILX Mühendislik olarak servo ve step motor farkı ile ilgili blog yazımızın sonuna geldik. Yazımızda Kinco servo ve step motorlar hakkında genel bilgi vermemizin ardından, servo step motor arasındaki farkları sıraladık. Bu bilgiler ışığında sizler için sunduğumuz Kinco servo motorlar ile Kinco step motorların sunulduğu sayfalara ilgili linkler üzerinden ulaşabilirsiniz. Beğendiğiniz Kinco step ya da servo motorun fiyatı ve diğer özellikleri ile ilgili bilgi almak için bizlerle 0216 499 11 06 numaralı hat üzerinden iletişime geçebilirsiniz..

Yorumlar

Yorum Yazın

İLX Yerli
Fenac
Kinco
Siko