KAPAT

HMI Nedir? HMI Ekran Nerelerde Kullanılır?

HMI Nedir? HMI Ekran Nerelerde Kullanılır?

Otomasyon sektörünün geleceği olan HMI sistemler, otomasyon sistemleri ile ilgili olan herkes için önemlidir. Operatör panelleri ve dokunmatik panel gibi adlarla da nitelendirilen HMI sistemler insan ve makine kavramlarını bir araya getirmeyi sağlamaktadır. Bu yüzden özellikle otomasyon alanında önemli bir yere sahiptir. Bu doğrultuda ILX Mühendislik olarak HMI ekranlar ile ilgili bir blog yazısı hazırlamak istedik. Yazı boyunca ‘HMI nedir?’, ‘HMI ne işe yarar?’ ve ‘HMI ekran fiyatları ne kadardır?’ gibi soruların yanıtlarını vereceğiz. HMU dokunmatik panellerle ilgili bilgi almak isteyenler için faydalı bir blog yazısı olmasını umar, iyi okumalar dileriz.

HMI Ekran Nedir? HMI Ne İşe Yarar?

HMI sistemi; kullanıcının makine ve üretim tesisleri ile iletişim kurmasını sağlayan bir cihaz ve yazılım olarak tanımlanabilir. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte otomasyon sektörü daha çok değer kazanmaya başlamıştır. Buna paralel olarak teknoloji ile ayak uydurmak adına daha fazla yenilikler geliştirmektedir. HMI sistemler de bu yeniliklerin temellerinden bir tanesidir. İngilizce açılımı ‘Human-Machine Interface’ olan HMI, Türkçeye ise ‘İnsan-Makine arayüzü’ olarak çevrilmektedir. Sektörde dokunmatik panel, touch panel, operatör panel gibi adlarla da nitelendirilen HMI sistemler özellikle endüstriyel otomasyon sistemlerinin baş tacı olmuştur.

PLC (Programmable Logic Controller, Programlanabilir Kontrol Cihazı) gibi sistemlerin kullanılarak gerçekleştirildiği otomasyon sistemleri ile kullanıcılar arasında etkileşim sağlamaya yaramaktadır. Kullanıcıların makine ve üretim tesisleri ile iletişim kurmasını sağlayan HMI sistemlerinin otomasyon sektörünün geleceğini oluşturduğunu söyleyebiliriz. HMI sistemleri görsel olarak veri görüntüleme; üretim zamanını, trendlerini ve etiketleri takip etme; makine girişlerini ve çıkışlarını izleme gibi işlevlere sahiptir. Örneğin, evdeki iklimlendirme sisteminizle ekran üzerinden etkileşim kurabilirsiniz. Benzer şekilde bir tesis işletmecisi endüstriyel su deposunun son durumunu görmek için HMI ekranlardan faydalanabilir. Dolayısıyla mekanik performans ve durum hakkında bilgi verdikleri söylenebilir.

HMI Paneller Nasıl Çalışır?


HMI panellerin ne olduğuna ve ne işe yaradığına dair genel bilgi vermemizin ardından, HMI sistemlerinin nasıl çalıştığına dair de kısa bir bilgi verebiliriz. HMI sistemlerinin makine ve üretim tesisleri ile etkileşim kurulmasını sağlayan bir yazılım olduğunu daha önce belirtmiştik. HMI, bunun için erişilebilir bir bilgi içerisinde karmaşık olan verileri çevirir. Operatör üretim sürecini kontrol eder. Operatörden aldığı geri bildirimleri otomasyon sistemine iletir. Buna ek olarak otomasyon sisteminden aldığı veriler ekranına yansıtır. Alınan verilerin HMI ekran üzerinde kaç sayfa olarak gösterileceği noktasında otomasyon sisteminin özellikleri belirleyicidir. Birkaç sayfada görüntülenebileceği gibi daha kompleks bir yapıda da görüntülenebilir.

HMI Sistemlerinin Kullanım Alanları

HMI sistemlerinin birçok kullanım alanı bulunmaktadır. Neredeyse tüm endüstriyel şirketlerde makineler ile etkileşime geçmek ve endüstriyel süreçlerini geliştirmek için kullanılmaktadır. HMI ekranların başlıca kullanım alanlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:
Enerji
Petrol ve gaz
İmalat
Yiyecek ve içecek
Güç
Geri dönüşüm
Taşımacılık
Su ve atık sular

HMI Dokunmatik Panellerin Avantajları

HMI dokunmatik panellerin başlıca avantajları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Grafik arayüzü kullanıcı dostudur.Grafiksel arayüz kolay durum tanısı yapılmasını sağlayan renk kodlamasına sahiptir.
Resim ve simgeler kullanıcının durumları hızlı anlayabilmesine yardımcı olur.
Kullanılan alanlarda üretim maliyetlerini azaltmakla birlikte; kar seviyesini yükseltme potansiyeline sahiptir.
Fare ve klavyeye olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

HMI Ekran Fiyatları

Dokunmatik panel fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bunlar arasında ekranın tipi, ekranın büyüklüğü, cihazın işlemcisi ve bellek kapasitesi gibi faktörler yer almaktadır. ILX Mühendislik olarak dokunmatik paneller satın almak isteyenler için sunduğumuz ürünlere link üzerinden göz atabilir; beğendiğiniz dokunmatik panellerin fiyatları için bizlere danışabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum Yazın

İLX Yerli
Fenac
Kinco
Siko