KAPAT

Buzzer Nedir? Nasıl Çalışır?

Buzzer Nedir? Nasıl Çalışır?

İşitsel ikaz cihazları arasında yer alan buzzer çeşitleri, birçok kullanım alanlarına sahiptir. Buna bağlı olarak buzzer modelleri hakkında merak edilen birçok konu bulunmaktadır. Biz de ILX Mühendislik olarak bu doğrultuda buzzerlar ile ilgili bilgilendirici bir blog yazısı hazırlamak istedik. ‘Buzzer ne demek?’, ‘Buzzer ne işe yarar?’ ve ‘Buzzer kullanım alanları nerelerdir?’ gibi soruları yanıtladığımız blog yazısında, konu ile ilgili merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.


Buzzer Nedir? Ne İşe Yarar?

Buzzer; mekanik, elektromekanik ya da piezoelektrik prensiplerine bağlı olarak çalışan işitsel ikaz cihazı çeşididir. Kullanım alanları oldukça fazla olan buzzerlar, genel itibarıyla piezoelektrik prensibiyle çalışmaktadırlar. Buzzerlar, kullanım alanlarına da bağlı olarak alarm, zamanlayıcı, onaylama cevap ikazı gibi işlevlerde kullanılabilmektedirler. Nitekim tanımda da belirttiğimiz üzere, buzzerlar işitsel ikaz cihazı çeşitleridir. Işıklı buzzer, ışıksız buzzer, pasif buzzer ve aktif buzzer gibi türlere sahiptirler. 


Buzzer Çeşitleri Nelerdir?

Kullanım alanlarının genişliğine de bağlı olarak sektörde birçok buzzer çeşidi bulunmaktadır. Başlıca buzzer çeşitlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:
1. Manyetik Buzzer: Manyetik buzzerlerın sesleri bobin aracılığıyla çıkar. Elektrik akışının bobini aktif hale getirmesi neticesinde ses meydana gelir.
2. Elektromekanik Buzzer: Elektromekanik buzzerın diğer buzzer çeşitlerinden en büyük farkı, akımın cihaza doğru ilerlerken temas noktasının aktif hale gelmesidir. Günümüzde artık pek kullanılmayan eski tip ev zilleri, elektromekanik buzzera örnek olarak verilebilir.
3. Mekanik Buzzer: Mekanik buzzer çeşitlerinde elektrik akımı değil; sıkıcı sarılmış olan yaylar kullanılmaktadır. Yayların kullanılması sayesinde mekanik enerji sese dönüştürülebilmektedir.
4. Piezo Buzzer: Buzzer çeşitleri arasında günümüzde en popüler olanın piezo buzzerlar olduğu söylenebilir. Nitekim piezo buzzerların hem maliyetleri düşük, hem de performansları yüksektir. Elektrik akımına göre birbirinden farklı tepkiler verebilen bir buzzerdır. Bu özelliği, farklı dönemlerde farklı ses tonlarında ses çıkarabilmesini sağlar.


Buzzer Nasıl Bağlanır?

Buzzerlar ile ilgili sıklıkla sorulan sorulardan bir tanesi de ‘Buzzer nasıl bağlanır?’ sorusudur. Buzzer kullanma talimatı doğrultusunda buzzer bağlantısı yapılırken dikkat edilmesi gereken başlıca hususları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:
Montaj deliği, ürünün kullanım kılavuzunda belirtilen deliğe göre açılmalıdır.
Klemensli olan buzzer çeşitlerinde bağlantı sırasında kablo klemense girilmelidir.
Vidalı tip buzzerlarda kısa devre gibi olumsuzlukların önüne geçilebilmesi adına, bağlantı sırasında izolasyon yapılmalıdır.
Kablolu buzzer çeşitlerinde kabloyu fazla çekmemeye özen gösterilmelidir. Nitekim bu türde kablo kopuklukları meydana geldiğini tamir olmamaktadır.


Buzzer Nasıl Çalışır?

Buzzerların genel olarak ne olduğuna ve ne işe yaradığına dair bilgi vermemizin ardından, buzzerların çalışma sistemleri ile ilgili de bilgi verebiliriz. Eğer kullandığınız buzzer devreli ise, buzzer içerisindeki devre, giriş uçlarına uygulanan gerilimi salınım sinyaline dönüştürür. Eğer devresiz buzzer kullanıyorsanız, buzzerı sürecek AC sinyali sizin üretip buzzera vermeniz gerekir. Piezo seramik diske yüksek gerilim uygulandığında radyal yönde mekanik olarak genişleme ve daralma ortaya çıkar. Bunun neticesinde de cihaz içerisinde bulunan metal plaka ters yönde bükülür. Söz konusu metal plakanın zıt yönlerde bükülmesi neticesinde buzzerlar ses dalgaları oluşturmaya başlar. Genel olarak piezo elektrik prensibiyle çalışan buzzerlar, yükselticinin içinde yer alan disklere gönderilen titreşimler neticesinde diskte oluşan ses ile çalışmaktadır.


Buzzer Nasıl Kullanılmalıdır?

Buzzer cihazlarının toplamda iki adet bacağı bulunmaktadır. Bacaklardan bir tanesi (+), bir diğeri ise (-) bacaktır. Bu yüzden buzzer bağlantısı yapılırken buzzerların bacaklarına dikkat edilmelidir. Buzzerların bacaklarını ayırt edebilmeniz için genellikle bacakların üzerinde (+) ya da (-) göstergeleri bulunur.


Buzzer Kullanım Alanları

Buzzerların kullanım alanlarından başlıcalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:


Makinalar
Panolar
Giriş çıkış kapıları
Alarm sistemi
Araç konsolları
Elektronik cihazlar
Sevkiyat araçlar
Tırlar


Buzzerları Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Buzzer satın alma aşamasında olanlara, doğru bir seçim yapmaları adına başlıca tavsiyelerimizi aşağıda sıraladık:
Buzzerın kullanılacağı ortamın genel gürültü seviyesini göz önünde bulundurun
Besleme gerilimi seviyesine karar verin
Satın almayı düşündüğünüz buzzerın montaj etmek istediğiniz yere uygunluğunu ölçün
Bağlantı biçiminiz üzerinde karar kılın
ILX Mühendislik olarak buzzerlar ile ilgili hazırladığımız blog yazısının sonuna geldik. Yazı boyunca ‘Buzzer nedir?’, ‘Buzzer ne için kullanılır?’ gibi sorulara yanıt vererek buzzerlara dair tüm detayları ele almaya çalıştık. Sizler için sunduğumuz çeşitleri arasında sanayi tipi buzzer, kırmızı buzzer, 2 renkli buzzer, 3 renkli multi buzzer gibi ürünler yer alıyor. Söz konusu ürünlere ve diğer buzzer çeşitlerine ilgili link üzerinden inceleyebilirsiniz. Buzzer fiyatları ile ilgili bilgi almak için ise bizlerle 0216 499 11 06 numaralı hat üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar

Yorum Yazın

İLX Yerli
Fenac
Kinco
Siko