KAPAT

Artımlı ve Mutlak Enkoderler Arasındaki Farklar Nelerdir?

Artımlı ve Mutlak Enkoderler Arasındaki Farklar Nelerdir?

Hem artımlı enkoderler hem de mutlak enkoderler birçok endüstriyel alanda kullanıcılarına çeşitli faydalar sağlamaktadır. Her iki enkoder türünün sağladığı belli başlı ortak faydalar olmakla birlikte; sunduğu faydalar açısından birbirinden farklılaşmaktadır. Bu yüzden enkoder seçimi yaparken mutlak ve artımsal enkoder arasındaki farklar iyi bilinmeli, kullanılacak uygulama alanına en uygun olanı seçilmelidir. Bu doğrultuda ILX Mühendislik olarak bu hafta hazırladığımız blog yazısında bu konuyu ele alacağız. Artımsal enkoderler ve absolute enkoderler hakkında genel hatlarıyla bilgi vermemizin ardından, bu iki encoder çeşidi farkları sıralayacağız. İncremental ve absolute encoder arasındaki farklar ile ilgili bilgi almak isteyenler için faydalı bir yazı olmasını umar, iyi okumalar dileriz.

Artımlı Enkoder Hakkında Bilgi

Artımsal enkoderler dönen mil için sürekli kare sinyal üreterek konumu bilgilendirme ve sayma işlemlerinde sıklıkla kullanılan bir enkoder çeşididir. Mutlak enkoderlerden birçok yönden ayrılan artımsal enkoderler, geri bildirim vermeye yarayan elektromekanik cihazlardır. Pozisyon kontrolünü mümkün kulan artımsal enkoderler başta endüstriyel robotlar, CNC tezgahlar, medikal cihazlar ve paketleme makinaları olmak üzere endüstride birçok kullanım alanına sahiptir.

Mutlak Enkoder Hakkında Bilgi

Mutlak enkoderler klasik enkoderlere kıyasla daha farklı bir iç yapı ve çalışma biçimine sahiptir. Pals bilgisi yerine pozisyon bilgisini değişik formasyonlarda verene bir enkoder çeşididir. Elektrik kesintisi ya da diğer teknik aksaklıklara karşı pozisyon bilgisini mekanik olarak koruyabilir. Her bir pozisyon için farklı bir kod üreten absolute enkoderler, güç verildiğinde mutlak bir sıfırlama noktası aramaz. Mutlak enkoderler kullanıldıkları alanlarda kalıcı bellek, güvenlik, elektriksel parazit ve gürültüye karşı çözüm gibi avantajlar sunarlar. Ön plana çıkan en önemli özelliği elektrik kesintilerinde dahi pozisyonunu koruyabilmesidir.

Mutlak ve Artımsal Enkoder Arasındaki Farklar

Mutlak ve incremental enkoder çeşitleri hakkında genel bir bilgi vermemizin ardından, bu iki enkoder çeşidinin birbiri arasındaki farkları sıralamaya başlayabiliriz:

Artımsal enkoderler ile mutlak enkoderler arasındaki en büyük fark çalıştırıldıkları andan itibaren baz aldıkları konumlarıdır. Artımsal enkoderler çalıştırıldıkları andan itibaren konumunu 0 olarak kabul eder. Mutlak enkoderler ise kalıcı bellek özelliği sayesinde konumunu hatırlar ve çalıştırıldıklarında son kaldığı noktadan devam eder.

  • Mutlak enkoderler, artımlı enkoderlere kıyasla daha pahalı olma eğilimi göstermektedir.
  • Mutlak enkoderler, klasik enkoderlere göre daha farklı iç yapıya ve çalışma sistemine sahip olurlar.
  • Artımlı enkoderler darbe sinyali verirken; mutlak enkoderler ikili değer kümesi verir.
  • Mutlak enkoderler dönüş sayısının aralığını aşamazlar. Artımlı enkoderlerde ise dönüşüm sayısı sınırlı olmamaktadır.
  • Mutlak ve artımlı enkodelerin kod diskleri arasında da fark bulunmaktadır.

ILX Mühendislik olarak hazırladığımız blog yazısında mutlak ve artımlı enkoderler arasındaki farklara değindik. Yazımızda ilk olarak bu iki enkoder çeşidi hakkında genel hatlarıyla bilgi verdik ve ardından aralarındaki temel farkları sıraladık. Sizler için sunduğumuz mutlak ve artımlı enkoder çeşitlerine yukarıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz. Beğendiğiniz ürünlerin fiyatları ve diğer detayları için ise bizlerle 0216 499 11 06 numaralı hat üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar

Yorum Yazın

İLX Yerli
Fenac
Kinco
Siko