KAPAT

AC Motor Sürücüsü Nedir? AC Motor Sürücüleri Nasıl Çalışır?

AC Motor Sürücüsü Nedir? AC Motor Sürücüleri Nasıl Çalışır?

Hız kontrolü sağlayan elektronik sürücü devreleri olan AC motor sürücüleri, endüstriyel alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Sektörde hız kontrol sürücüsü, frekans sürücü, AC sürücü ve AC inverter gibi birçok farklı adla anılan AC motor sürücüleri, gelişen teknoloji ile birlikte özellikle otomasyon panolarının vazgeçilmezlerinden olmuştur. ILX Mühendislik olarak bu hafta hazırladığımız blog yazısında AC motor hız kontrol sürücülerini ele alacağız. Yazı boyunca ‘’AC motor sürücüsü nedir?’’, ‘’ AC motor sürücüleri nasıl çalışır?’’ ve ‘’AC motor sürücü ne işe yarar?’’ gibi soruların yanıtlarını vereceğiz. AC sürücü inverter çeşitleri ile ilgili bilgi almak isteyenler için faydalı bir blog yazısı olmasını umar, iyi okumalar dileriz.AC Motor Sürücü Nedir?AC motor sürücüleri kısaca; asenkron motorların hızını, frekansını değiştiren ve dengeleyen elektriksel ekipmanlar olarak tanımlanabilir. Asenkronize bir şekilde çalışan motorların besleme kaynağının frekans ve gerilimini değiştirerek hız kontrolünün yapılmasını sağlayan elektronik sürücü devreleridir.AC Motor Sürücüsü Nasıl Bağlanır?AC motor sürücü bağlantı şeması, bu elektriksel ekipmanlar hakkında en çok merak edilen detaylar arasında yer almaktadır. Bu sürücülerin bağlantı şekli bir örnekle anlatılabilir. Giriş gerilimi bir faz 220V 50 Hz olan bir cihazın, çıkış gerilimi üç faz 220V 50 Hz olur. Söz konusu cihazın etiketinde 220V/Y 380V 50 Hz yazan motorlar üçgen olarak bağlı çalıştırılır. Yıldız köprüsü sökülerek üçgen köprüleri yapılır. Aşağıdaki görsel üzerinden AC motor sürücü bağlantısını inceleyebilirsiniz.

Frekans Sürücü Nasıl Çalışır?


Motorların farklı hızlarda çalışabilmesini sağlayan frekans sürücüleri, gerekli hız komutlarının verilebilmesi ve parametre ayarlarının yapılabilmesi için üzerlerinde ekrana sahiptirler. AC motorların hızı, stator kutup sayısı ile ters orantılı ve besleme geriliminin frekansı ile doğrudan orantılıdır. Bu yüzden AC motorların hızlarında değişiklik yapmak için frekans ya da stator kutup sayısında değişikliğe gidilmesi gerekmektedir. Ancak stator kutuplarının sayısı sabit olduğundan dolayı çalışma sırasında değiştirme gibi bir durum söz konusu olmaz. Bu durumda motorun hızını değiştirmek için besleme geriliminin frekansı değiştirilir. Motor hızının azaltılması istenildiğinde frekans azaltılır; arttırılması istenildiğinde ise frekans arttırılır. AC motor sürücü çalışma prensibi bu şekilde özetlenebilir.


AC Motor Sürücüsü Ne İşe Yarar?

AC motor sürücülerinin kullanıldığı alanlarda birçok faydası bulunmaktadır. AC sürücülerinin başlıca faydalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Hız ayarlama
 • Sistem stres ve enerji tasarrufu
 • Proses kontrolü
 • Düşük yük durumlarında azaltılmış gürültü seviyesi
 • Yüksek hızlı kompresör kullanma imkanı
 • Motorların aşırı akım ve gerilimlere karşı korunması
 • Her çalışma için farklı hız seçimi olanağı sunması
 • Duruş ve kalkışlarda ortaya çıkabilecek mekanik ve elektriksel zorlamaları minimum seviyeye indirmesi


AC İnverter Kullanım Alanları

AC motor sürücülerinin kullanım alanlarından başlıcaları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Su ve atık su işlem
 • Kağıt fabrikaları
 • Tünel açma
 • Madencilik
 • Sondaj platformları


AC Motor İnverter Fiyatları

AC motor sürücüleri kendi arasında birçok çeşide sahiptir. Farklı özelliklerdeki AC inverter çeşitlerine bağlı olarak, AC motor sürücü fiyatları da değişiklik göstermektedir. ILX Mühendislik olarak AC motor sürücülerine yönelik hazırladığımız blog yazısının sonuna gelmiş olduk. Yazı boyunca merak edenler için ‘’AC motor sürücüleri nedir?’’ ve ‘’AC motor sürücü nasıl çalışır?’’ gibi soruların yanıtlarını verdik. ILX Mühendislik olarak sizler için sunduğumuz AC inverter çeşitlerine ilgili link üzerinden ulaşabilirsiniz. Size uygun olduğunu düşündüğünüz ürünlerin fiyat bilgisi için ise bizlere danışabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum Yazın

İLX Yerli
Fenac
Kinco
Siko