KAPAT

IO-Link Haberleşmeli Dijital İndikatör Format Ayarı

IO-Link Haberleşmeli Dijital İndikatör Format Ayarı

UT okunabilir Rovema paketleme sistemlerindeki Siko'nun anlık ve hızlı ekran değişikliklerinin olduğu bir görüntü
Değişenken ambalaj boyutları nedeniyle boru şeklindeki torbalar ve kartonlama makineleri çok esnek olmalıdır. Sistem, pozisyon ayarlaması ile ayarlanır. ROVEMA firması, ambalaj tesis üretiminde-gıda paketlemesinde lider firmalardan biri. Paketleme sistemlerinde izlenen format, endüstriyel ölçüm ve sürücü teknolojisi uzmanı olan SIKO elektronik pozisyon göstergesinin AP10 serisi yardımı ile gerçekleştirilir. Konum göstergesinin bir IO-Link arayüzü vardır.
Özellikle toz bebek maması, uygun plastik torbalara ve dış ambalajlara rahat ve güvenli bir şekilde doldurulması gereken hassas bir üründür. Burada kullanılan teknoloji en küçük ayrıntısına kadar düşünülmelidir. Rovema bu tür paketleme işlemleri için kapsamlı anahtar teslim sistemler sunmaktadır. Borulu torbalarda birincil ambalajlamadan, satış için sunum odaklı ikincil ambalajlamaya ve son aşama olan nakliye için üçüncül ambalajlamaya kadar çeşitlilik arz etmektedir.

Pozisyonlamada 40 Ayar Noktası Entegrasyonu
Boru şeklindeki torbaların ve karton kutuların farklı ürün çeşitleri ile, farklı boyutlar için düzgün bir format ayarında hizalanması çok önemlidir. Rovema, uzaktan izleme ve güvenli biçimde ayarlama için Siko'dan IO-Link arabirimli AP10 elektronik konum göstergesini kullanır.
Bu ürün Rovema tarafından, bebek maması ve çocuk gıdalarını ambalajlanması için tasarlanan tüm fonksiyonları bir varyanta uyarlayan ve toplayan 40'a kadar ayar noktası mevcut olan bir üründür. Mekanik konum göstergeleriyle yapılan ayarlama hatalara veya yanlışlıklara karşı çok hassastır. Paketleme uzmanı, dijital haberleşmeli Siko ürünü kullanmadan önce piyasada benzer ürünler kullanmıştı. Ancak, bunlara ek olarak bir kontrolör gerekliydi. Çözüm hantal ve pahalıydı.
Siko IO-Link konum göstergesi ile kontrolöre artık gerek yoktur. Ayrıca, IO-Link cihazları olarak konum göstergeleri makine kontrolüne çok daha kolay bir şekilde entegre edilebilir.
Rovema İnovasyon Ar-Ge Başkanı Ingo Hamel, "IO-Link, otomasyon sektöründe giderek daha popüler hale gelen ve zaten sensörler için değil, aynı zamanda aktüatörler için de bir arayüz olarak kullanılmakta olan bir iletişim standardıdır" diyor. “Bu nedenle, format ayarlaması için bunu dikkate almak ve Siko ile iletişime geçmek doğaldı. “
Mekanik konum göstergeleri alanında uzun zamandır devam eden yapıcı bir işbirliğinin tadını çıkardık. Siko Position Line Ürün Müdürü Moritz Müller,“ IO-Link ile de çalışıyorduk ve böylece AP10'u IO-Link arayüzü ile geliştirdik. Makineye kolay ve güvenli bir şekilde entegre edilebilir. " demektedir.

Toz Üründen Dış Amabalaja Kadar Giden Süreç
Infant Formula sistemi tozu 200 ila 800 g ambalaj boyutlarında paketler. İlk olarak, toz iki boru şekilli torba makinesinde paralel olarak ilgili torbalara doldurulur. Daha sonra yatay bir kartonlama makinesine besleme, iki yol üzerinde gerçekleşir. Burada, bir veya iki torba katlanabilir  bir kutuya yerleştirilir . Yüklemeye hazır kutular daha sonra nihai ambalajlama için makineye gider, burada bir taşıma kutusuna paketlenirler. Son istasyon müşterinin paletleme sistemidir.
Hafızada tutulabilir kontrol değerleri
Ambalaj boyutlarına göre, sistem boyunca 40 ayar noktasının tümü yeni boyutlara ayarlanmalıdır. Çoğu ayar noktası kartonlar ve son paketleme içindir, akış paketleme makinesi için ayar noktaları daha azdır. Elektronik konum göstergesi yeni ayar noktalarını IO-Link arayüzü üzerinden alır ve arkadan aydınlatmalı ekranda gösterilirler.
Operatör daha sonra ilgili tüm noktaları mekanik olarak yeni değerlere ayarlar. İndikatör, LED'ler ve ilgili oklarla LCD üzerinden ayar noktasına olan yönü bildirir. Bu, operatörün nereden nereye ayarlayacağını görmesini sağlar. Konum ve ayar noktaları eşleşirse, LED göstergesi şu sinyalle yeşile döner: Konuma ulaşıldı. Eğer mevcut pozisyon bir sonra ki pozisyona ayarlanması için ayar noktası bozulduysa LED göstergesi kırmızıya döner.
Tüm değerler elektronik olarak mevcuttur ve doğrudan konum göstergelerine iletilir. LED'lerden gelen geri bildirimler net olduğu için ayar hızlı ve güvenlidir. Sistem ancak ilgili tüm konum göstergeleri yeşil olduğunda yeniden başlatılabilir.Resimde görüldüğü gibi tüm pozisyonları ayarlanmış ve LED durumu yeşile dönen aktif pozisyondaki indikatör


Pozisyonlamadaki Hassas Ayarlamanın Operatörlere Sunduğu Avantaj
İndikatöre ayar noktaları için nominal bir değer etrafında belirli bir tolerans aralığı verilir. Operatör bu değer dahilinde ince bir ayar yapabilir ve konum göstergesi yeşil yanar. Alandan ayrılırsa ekran kırmızıya döner. Bu kenar boşluğu, karton alandaki ambalajda dalgalanmalar olması durumunda avantajlı olabilir. Örneğin, istasyondaki sıcaklık, bir karton kutu ya da sıcak tutkalla dalgalanıyorsa ya da biraz daha yivli ise, kılavuzları veya temas basıncını bir katlama aleti üzerinden ayarlamak hassas ayarlama yapmak kesin sonuç için yararlı olacaktır. Deneyimli operatörler bu ince ayar seçeneğini her zaman desteklerler ve kullanırlar. Bu ayarlamalar Siko dijital haberleşmeli ürünler ile daha kolay yapılır. "Tolerans aralığı, operatörlerin durumu ve eylem kapsamını bağımsız olarak değerlendirmelerine olanak tanır. Bu durum süreçleri daha verimli hale getirir. Rovema İnovasyon Ar-Ge Başkanı Hamel, özellikle bu pratik özelliğin avantajını desteklemektedir.
IO-Link arayüzünün avantajları
IO-Link, uluslararası alanda ilerleyen bir iletişim protokolüdür. Standart bir uluslararası iletişim protokolü olarak, IO-Link üreticiden bağımsızdır. Buna göre, iletişim katılımcıları olarak cihazlar geliştirilebilir. En düşük ağ düzeyinde basit noktadan noktaya bağlantılarla entegrasyon mümkündür. Kablolama çabası, fieldbus arabirimlerine kıyasla çok düşüktür.


                                                                                                             
Siko'nun AP10 konum göstergeleri hızlı format değişiklikleri sağlar ve daha yüksek proses güvenilirliği sağlar.
AP10 konum göstergesi, genellikle 8 bağlantı noktası içeren bir IO-Link master üzerinden izlenir.
Rovema neden iletişim için sürekli olarak başka bir arayüz kullanmıyor? Örneğin, Ethernet / IP. MoritzMüller: “IO-Link çok daha ucuz bir arayüz. Aynı zamanda kablolama gereksinimlerini önemli ölçüde azaltır ve bu bağlantıyı kolaylaştırıyor. Ingo Hamel basit entegrasyonu onaylıyor ve diyor ki" İlk start-up'lar hemen çalıştığından çok etkilendik, bununla birlikte az kablolama ve basit parametrelendirme ürünün ayrı bir avantajıdır” diyor.
MoritzMüller'e göre, basit t fonksiyonlar her zaman avantajlıdır. IO-Link hızlı bir şekilde hangi cihazın bir hataya sahip olabileceğini veya optimize edilmesi gerektiğini gösterir. Bu amaçla konum göstergesi, çalışma sırasında tüm ağ halkasını zahmetsizce ayırmak zorunda kalmadan değiştirilebilir. IO-Link master'a yıldız şeklindeki fiş bağlantısı sayesinde, etkilenen cihazın fişi çıkarılabilir ve yenisiyle değiştirilebilir. Parametrelendirme IO-Link master'dan doğrudan yeni cihaza yüklenebilir ve rahat bir şekilde aktarma yapılabilir.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=5&v=qspKsId3W_s&feature=emb_title

Opsiyonel çalışma
İzlenen boyutta elektronik pozisyon indikatörler opsiyon olarak tüm REVOMA makina ve sistemleri için uygundur. REVOMA avantajları, bebek mamasında paketleme yapan müşterilerin AP10 ekranı ile hızlı bir şekilde 40’a yakın ayar noktasını pratik şekilde değiştirme ve daha az dökümantasyon kalabalığı ile bütün bilgileri elektronik olarak saklayabilmesidir.
Bir diğer önemli avantaj ise kırmızı ve yeşil LED’ler ile çok uzun sistem ayarlamaları ile uğraşılmaması ve bu durumun sistem güvenirliliğini arttırmasıdır. ROVEMA müşterilerinin %50’si bu belirttiğimiz durumu kartonlama ve son paketleme teknolojisinde bir sonraki hat için izlenen boyutun değişiminde kullanır.

Röportaj yapan muhabir: MichaelaWassenberg, freelancejournalist”

Yorumlar

Yorum Yazın

İLX Yerli
Fenac
Kinco
Siko