KAPAT

Kenar Bantlama Makinesi

Kenar Bantlama Makinesi

  Kenar Bantlama Makinesi
 

Ağaç işleme sektöründeki ürünler mobilya, inşaat gibi alanlarda sıkça kullanılır. Son kullanıcının kullanımına sunulana kadar da birçok işlemden geçer.

       Mobilya sektöründe montajdan önce son işlemlerden biri kenar bantlama işlemidir. Ahşap kökenli levhalarda estetik amaçlı yüzey kaplama malzemelerinin yanı sıra, yüzeyde elde edilen estetik görüntünün kenarlara da kazandırılması amacı ile kenar kaplama işlemleri yapılır. Bu işlem PVC, melamin, masif, papel, sentetik veya kaplama malzemesi ile yapılır.Kenar bantlama işleminin yapılması için tutkalı eriten sistemin minimum olması gereken bir ısı 

değeri vardır. Gerekli şartlar sağlandığında tutkal erir ve bantlama malzemesinin yapışması için

levhaları yüzeyine sürülür.


       Kenar bantlama malzemesi ile beraber tutkal verildikten sonra fazlalıkların alınması ve form vermek içinde işlemler uygulanır. Bu işlemler sırasında kenar bandının kalınlığı ve levha kalınlığına göre üzerinden ayarlanarak en iyi form verilmeye çalışılır.

       Kullanıcılar Kenar Bantlama Makineleri ile manuel bantlama ile 2 günde yapacakları çalışmayı 3-4 saat içinde bitirilebilir. Aynı zamanda kullanıcı kaç metre kenar bantlama yapıldığını da kontrol edebilir.


       Bu uygulamada Kinco Dokunmatik Panel ( HMI ) ve PLC sistemleri kullanılmıştır. PLC Ana Ünite ve buna bağlı olan ısı sensörü modülü ile tüm kontroller sağlanmaktadır.


İLX Yerli
Fenac
Kinco
Siko